Aktivity

vždy pro Vás máme něco navíc

Valtice jsou neodmyslitelně spojeny s Lednicko-valtickým areálem jehož krajinu tvoří rozlehlé zámecké zahrady, květinové koberce, lesy, vinice, rybníky.
Na území LVA najdete četné lovecké zámečky, chrámy, kaple a další architektonické skvosty . Přijeďte si vše prohlédnout!

Mikulov

Obklopený Pálavskými vrchy patří Mikulov už od dob starých Římanů k moravským centrům vinařství. Díky počasí a vápencovým půdám se tu daří hlavně bílým odrůdám (tvoří až 80 % místní produkce) a víno jako takové určuje dění ve městě i okolí v podstatě každý den. Podívat se můžete na Vinařskou expozici do místního Regionálního muzea, přes Mikulov vedou čtyři z pěti vinařských stezek , v dubnu se obvykle koná Mikulovská přehlídka vín, v červnu Mikulov Gourmet Festival, v září nesmíte minout Pálavské vinobraní, které si svou tradici drží už od roku 1947 (a je tedy starší i než Znojemské vinobraní). Podívat se tu můžete na degustaci do desítek vinařských sklípků a za výlet stojí i význačné mikulovské památky. Půvabný je Svatý kopeček u Mikulova, který se v roce 2018 dostal na seznam Kulturního dědictví UNESCO, je tu typická dominanta města – Mikulovský zámek, zajímat vás může Dietrichsteinská hrobka, Kozí hrádek nebo tzv. Portz Insel (Tichý ostrov) s fascinujícím cihlovým mostem a letohrádkem obklopený překrásným rybníkem Nový…


Vinařské naučné stezky

Celými Pálavskými vrchy vede pět Vinařskými naučných stezek a hned čtyři z nich protínají město Mikulov:Moravská naučná stezka měří úctyhodných 280 kilometrů a provede vás přes všechny vinařské oblasti Moravy. Leží na ní na 70 vinařských center. Je dokonce páteří regionálních cyklotras, takže objevování a ochutnávky moravských míst můžete snadno spojit s luxusním několikadenním cyklovýletem.
Mikulovská vinařská stezkanabízí až 82 km tras, které začínají v Mikulově a provedou vás třeba přes Valtice, Lednici, Milovice, Dolní Věstonice, Pasohlávky…
Vinařská naučná stezka Mikulov je jako stvořená pro rodinný výlet. Měří okolo 20 km a hravě ji zvládnete na kole i pěšky.
Vinařská naučná stezka Stará hora prochází přímo mezi vinicemi na Staré Hoře u Novosedel a na 11 informačních panelech vás seznámí s historií pěstování vína v této oblasti. Dlouhá je jen 3,5 km, takže ji ujdou v pohodě i malé děti.
Vinařská naučná stezka Valtice vás během 5 km cest mezi vinicemi vezme prostřednictvím 19 trojjazyčných informačních panelů na výlet z Valtic na Reistnu a zpět zase do Valtic.

Mušovská jezera – přehrada Nové Mlýny

V 70. letech 20. století vzniklo na Dyji jako prevence před záplavami jedno z nejkrásnějších vodních děl v celém Česku. Přehrada Nové Mlýny, tvořená třemi nádržemi (Mušovská, Věstonická a Novomlýnská). Je úchvatné kolem nich jen projíždět, ale ještě lepší je udělat si sem výlet alespoň na jeden den. Hlavně v létě, za koupáním, turistikou, rybařením nebo třeba do místního centra windsurfingu nebo wakeboardingu v Pasohlávkách, které patří k nejlepším nejen u nás, ale i ve Střední Evropě. Na střední nádrži navíc najdete unikátní ostrůvky pro hnízdění ptáků, mezi nimiž nechybí ani mořští orli, a které dokonce představují významná zimoviště pro hned pro několik ptačích druhů ze severu (např. hus). Po dlouhé a úchvatné hrázi můžete zajet do slavných Dolních Věstonic za Venuší a na jednom z ostrůvků je k vidění také poslední z pozůstatků původní zatopené obce Mušov, dnes již odsvěcený kostel sv. Linharta.

Valtické podzemí – sklepy Valtice

Ve sklepích valtického zámku najdete fascinující prostory Valtického podzemí: Zámecký sklep Valtice. Jeho základy tu vybudovali už ve 12. století a ještě v polovině 20. století se tu ručně, stranou lidí, lisovala místní vína na dochovaných kládových lisech. Dneska tu můžete absolvovat zhruba hodinovou prohlídku sklepů s výkladem, degustovat, poslechnout si nějakou z místních cimbálovek a především také do místních privátních boxů uložit nějaká svá speciální vína k archivaci.

Dive In

Kolonáda na Reistně

Jednu z nejkrásnějších vyhlídek v okolí Valtic najdete na Kolonádě Reistna. Monumentální klasicistní kolonáda není vlastně ničím jiným než variací na vítězný oblouk a uprostřed moravské krajiny působí tak trochu jako z jiného světa. Úchvatně! Z její střechy navíc můžete za dobrého počasí dohlédnout opravdu daleko. Bývá vidět Mikulov se svým typickým zámkem i Svatým kopečkem, všude kolem se rozkládají malebné Pálavské vrchy, vinohrady, uvidíte Valtice i lednický zámek, stejně jako na pozadí dokonce i slovenské malé Karpaty nebo rakouský zámek Schattenberg. Pokud vás zajímá architektura, oceníte samozřejmě i samotnou stavbu ‒ zdobí ji sochy v podobě antických mytologických postav z dílny Josefa Kliebera. A aby vám tu bylo opravdu dobře, nechte si nalít sklenku vína. Kolonáda Reistna je dlouhodobě pod správou vinařství CHÂTEAU VALTICE, takže budete mít z čeho vybírat…  Další info najdete na vsvaltice.cz

Valtice a okolí

Valtice jsou neodmyslitelně spojeny s Lednicko-valtickým areálem jehož krajinu tvoří rozlehlé zámecké zahrady, květinové koberce, lesy, vinice, rybníky.
Na území LVA najdete četné lovecké zámečky, chrámy, kaple a další architektonické skvosty . Přijeďte si vše prohlédnout!

Lichštejnské panství na dosah

Lednicko-valtický areál (LVA), je od roku 1996 právem zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V listině doslova stojí: „Zápis do tohoto Seznamu potvrzuje výjimečnou hodnotu světového významu kulturního nebo přírodního místa, které vyžaduje ochranu pro blaho celého lidstva.“ Území má rozlohu bezmála 200 km2, na jihu hraničí s Rakouskem a na západě s oblastí Pálava. O zbytek hranice se postará řeka Dyje. Krajinu tvoří rozlehlé zámecké zahrady, květinové koberce, lesy, vinice, rybníky. Rod Lichtenštejnů zde zanechal monumentální stavby. V území LVA najdete četné lovecké zámečky, chrámy, kaple a další architektonické skvosty.

Vzpomínka na doby minulé

Nejvýznamnějšími, turisty vyhledávanými objekty, jsou zámek Valtice, zámek Lednice s rozhlednou Minaret. Dále zámečky Hraniční, Rybniční, Pohansko, chrámy Reistna, Rendezvous, Tři Grácie, Apollonův chrám, lesní kaple sv. Huberta či zřícenina Janův hrad.

Zoo Sedlec

Zhruba na půli cesty mezi Valticemi a Mikulovem se s dětmi musíte zastavit v malé rodinné ZOO Sedlec. Na rozdíl od velkých zoologických zahrad v ní zažijete nebývalý pocit soukromí a klidu a děti budou unešené z blízkosti spousty zvířat. Vidět tu mohou oslíky, poníky, spoustu druhů ptáků, plazů, ale také velbloudy, opice nebo psa dingo… a vzhledem k rozloze i příjemnému terénu tady návštěvu bez slz z únavy zvládnou i úplně nejmenší děti. A když přece jen přijde únava? Je tu spousta míst k odpočinku, hezky ve stínu pod ovocnými stromy. Parkoviště je hned „u nosu“ a podívat se sem můžete v období od dubna do října. Více na zoosedlec.cz.

Janův hrad

Vypadá jako zřícenina, ale není to zřícenina. Janův hrad, který najdete v odlehlém koutě Lednicko-valtického areálu, na ostrově obtékaném ze tří stran řekou Dyjí, byl rovnou a naprosto úmyslně postavený jako napodobenina starodávného hradu. Ve skutečnosti jej začali Lichtenštejnové stavět až na začátku 19. století coby lovecký zámeček. Dodnes nicméně patří k naprosto unikátním stavbám. Má čtyři věže, ale každá dostala jiný půdorys. Spojené jsou ze tří stran jen obvodovými zdmi, tu čtvrtou zeď, pohledovou, tvoří samotný zámeček, ve kterém se kromě jiného konala spousta opulentních loveckých hostin. Dneska můžete během prohlídky Janova hradu obdivovat dostupné interiéry nebo si tu rovnou odbýt svou svatbu. Protože pro ně je tohle romantické místo jako stvořené…

Svatý kopeček u Mikulova

Svatý kopeček u Mikulova byl díky unikátní křížové cestě, zvonici a kapli sv. Šebestiána i kapli sv. Barbory, které najdete na jeho oblém vrchu, zařazen v roce 2018 na seznam Kulturních památek UNSECO. Co se o něm ale ví mnohem méně, je, že už od 40. let minulého století nosí označení Přírodní rezervace, které má chránit místní unikátní složení vápenců stejně jako bohatou flóru na celém kopci, jenž se do jara do podzimu mění v barevný koberec vonící třeba po violkách, zářící díky netřeskům, tisícovkám zlatavých nebo sytých fialových kosatců a modrých konikleců…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *